Mikroçip nedir?

Bünyesinde bir kod numarası barındıran mikroçipler, evcil hayvanın deri altına özel enjektörü ile yerleştirilmektedir. Mikroçipin barındırdığı kimlik numarası bir veritabanına kaydedilmekte ve evcil hayvanla ilgili bilgiler bu veritabanına girilmektedir. Özel mikroçip okuyucular ile, hayvana temas olmadan hayvanın kimliği tespit edilmekte ve gerekli tüm bilgilere ulaşılmaktadır. Böylece kaybolan hayvanlar kolayca, hızlı bir şekilde sahiplerine kavuşturulmakta, ayrıca  sahipsiz sokak hayvanlarına uygulanan kuduz aşıları ve kısırlaştırma gibi işlemler takip edilebilmektedir. 

ISO 11784-11785 standartlarında üretilen ve bir pirinç tanesi büyüklüğünde, non-toksik ve biyo-uyumlu olan mikroçipler, evcil hayvana bir aşı uygulaması gibi kısa bir  süre içinde uygulanmaktadır. Uygulandığı evcil hayvanın deri altı bağ dokusuyla da kısa sürede kaynaşarak hayvana hayatı boyunca hiçbir rahatsızlık vermemektedir

Petime mikroçip taktırmak istiyorum. Ne yapmalıyım?

VetKimlik Türkiye Evcil Hayvan Kimlik Kayıt Sistemi’ne kayıtlı bulunan ve size en yakın bir uygulama merkezine gidip bu talebinizi iletmeniz, mikroçip taktırmanız için yeterli olacaktır. Uygulama merkezleri vetkimlik.com adresinde  “uygulama merkezleri”  başlığı altında görmeniz mümkündür. 

Mikroçipi taktırdıktan sonra çıkarmak mümkün mü?

Öncelikle mikroçipler tamamen non-toksik, biyo-uyumlu olduklarından evcil hayvanınıza en ufak bir zarar vermeyecektir. Ancak yine de çıkarmak isterseniz, cerrahi operasyon yapılarak mikroçipler çıkartılabilmektedir.

Ben yurtdışına çok seyahat ediyorum. Taktıracağım mikroçip yurtdışında da okunabilecek mi? Bir ikinci sorum da mikroçip taktırdıktan sonra, artık sağlık karnesi taşıyacak mıyım?


Mikroçiplerimiz ISO 11784-11785 standartlarında üretildiğinden tüm dünyada okunabilen mikroçiplerdendir. İkinci sorunuza gelince, şunu hiçbir zaman unutmayınız ki gerek seyahatlerinizde ve gerekse veteriner kliniklerinde en geçerli belge, evcil hayvanınıza ait  “Sağlık Karnesi” dir. Bu karnenin yurtdışı gümrük girişlerinde ibrazı mecburidir ve mikroçip kimlik numarasına kaydedilen bilgilerle birebir örtüşüyor olması gerekmektedir.

 

Ayrıca 3 Temmuz 2004 tarihinden itibaren AB ülkelerine girişte mikroçip taşımayan evcil hayvan girişine müsaade edilmeyeceğini de unutmamak gerekmektedir.

Mikroçipler her hayvana uygulanabiliyor mu?

Mikroçipler, her hayvana uygulanabilmektedir. Daha detaylı bilgi için lütfen sitemizde “mikroçip implantasyon yerleri” bölümünü ziyaret ediniz.

Yurtdışına çıkışlarda sadece mikroçip taktırmak yeterlimidir, başka bir şey gerekmekte midir?

 Öncelikle sağlık karnesi(veteriner onaylı), mikroçip, kuduz titrasyon testi   (bkz. Pet pasaport yasası),


Sorularınız İçin Lütfen Tıklayınız.


 

 

ŞARK KEMİKAL SAGLIK MALZEMELERİ SAN.VE TİC. LTD.ŞTİ.
DOĞU SANAYİ SİTESİ 1.BLOK NO.20 YENİBOSNA / İSTANBUL * TEL: 0212  652 27 27 FAKS: 0212  652 33 00