Mikroçip nedir?

Bünyesinde bir kod numarasi barindiran mikroçipler, evcil hayvanin deri altina özel enjektörü ile yerleştirilmektedir. Mikroçipin barindirdiGi kimlik numarasi bir veritabanina kaydedilmekte ve evcil hayvanla ilgili bilgiler bu veritabanina girilmektedir. Özel mikroçip okuyucular ile, hayvana temas olmadan hayvanin kimliGi tespit edilmekte ve gerekli tüm bilgilere ulaşilmaktadir. Böylece kaybolan hayvanlar kolayca, hizli bir şekilde sahiplerine kavuşturulmakta, ayrica  sahipsiz sokak hayvanlarina uygulanan kuduz aşilari ve kisirlaştirma gibi işlemler takip edilebilmektedir. 

ISO 11784-11785 standartlarinda üretilen ve bir pirinç tanesi büyüklüGünde, non-toksik ve biyo-uyumlu olan mikroçipler, evcil hayvana bir aşi uygulamasi gibi kisa bir  süre içinde uygulanmaktadir. UygulandiGi evcil hayvanin deri alti baG dokusuyla da kisa sürede kaynaşarak hayvana hayati boyunca hiçbir rahatsizlik vermemektedir

Petime mikroçip taktirmak istiyorum. Ne yapmaliyim?

VetKimlik Türkiye Evcil Hayvan Kimlik Kayit Sistemi’ne kayitli bulunan ve size en yakin bir uygulama merkezine gidip bu talebinizi iletmeniz, mikroçip taktirmaniz için yeterli olacaktir. Uygulama merkezleri vetkimlik.com adresinde  “uygulama merkezleri”  başliGi altinda görmeniz mümkündür. 

Mikroçipi taktirdiktan sonra çikarmak mümkün mü?

Öncelikle mikroçipler tamamen non-toksik, biyo-uyumlu olduklarindan evcil hayvaniniza en ufak bir zarar vermeyecektir. Ancak yine de çikarmak isterseniz, cerrahi operasyon yapilarak mikroçipler çikartilabilmektedir.

Ben yurtdişina çok seyahat ediyorum. TaktiracaGim mikroçip yurtdişinda da okunabilecek mi? Bir ikinci sorum da mikroçip taktirdiktan sonra, artik saGlik karnesi taşiyacak miyim?


Mikroçiplerimiz ISO 11784-11785 standartlarinda üretildiGinden tüm dünyada okunabilen mikroçiplerdendir. ikinci sorunuza gelince, şunu hiçbir zaman unutmayiniz ki gerek seyahatlerinizde ve gerekse veteriner kliniklerinde en geçerli belge, evcil hayvaniniza ait  “SaGlik Karnesi” dir. Bu karnenin yurtdişi gümrük girişlerinde ibrazi mecburidir ve mikroçip kimlik numarasina kaydedilen bilgilerle birebir örtüşüyor olmasi gerekmektedir.

 

Ayrica 3 Temmuz 2004 tarihinden itibaren AB ülkelerine girişte mikroçip taşimayan evcil hayvan girişine müsaade edilmeyeceGini de unutmamak gerekmektedir.

Mikroçipler her hayvana uygulanabiliyor mu?

Mikroçipler, her hayvana uygulanabilmektedir. Daha detayli bilgi için lütfen sitemizde “mikroçip implantasyon yerleri” bölümünü ziyaret ediniz.

Yurtdişina çikişlarda sadece mikroçip taktirmak yeterlimidir, başka bir şey gerekmekte midir?

 Öncelikle saGlik karnesi(veteriner onayli), mikroçip, kuduz titrasyon testi   (bkz. Pet pasaport yasasi),


Sorulariniz için Lütfen Tiklayiniz.


 

 

SARK KEMiKAL SAGLIK MALZEMELERi SAN.VE TiC. LTD.STi.
DOGU SANAYi SiTESi 1.BLOK NO.20 YENiBOSNA / iSTANBUL * TEL: 0212  652 27 27 FAKS: 0212  652 33 00