Mikroçip kimlik uygulamasi, tüm dünya ülkelerinde kullanilmaktadir. Hatta Avrupa ülkelerinin birçoGunda mecburidir. VetKimlik Türkiye Evcil Hayvan Kimlik Kayit Sistemi, sahipli sahipsiz pet hayvanlari ile, küçükbaş ve büyükbaş hayvanlari kayit altina almak, onlara kalici bir kimlik kazandirmak, onlari çalinti ve kaybolmalara karşi korumak, yurtiçi ve yurtdişi dolaşimini kolaylaştirmak amaciyla kurulmuş uluslararasi mikroçip kimlik sistemidir.

 Evcil hayvan sahipleri, veteriner klinikleri, barinaklar gibi sistemle baGlantisi bulunanlar tarafindan vetkimlik.com’a  ulaştirilan kaybolma-çalinma ihbarlari, aninda sisteme üye olan tüm barinaklara, veteriner kliniklerine, belediyelere, Tarim il ve ilçe Müdürlüklerine bildirilmekte ve kaybolan-çalinan evcil hayvanin bulunmasi saGlanmaktadir.

Özellikle belediyelerin uygulamiş olduGu sokaklarin rehabilitasyonu projesi kapsaminda, sokaklardan toplanan petlere, daha önce yapilan uygulamalarin(kisirlaştirma, aşilama gibi) bilinmemesi nedeniyle ayni işlemler tekrar yapilmakta ve hiç hoş olmayan durumlar ortaya çikmaktadir.

Günümüzde yaygin olarak kullanilan kulak küpesi ve dövme gibi alternatif kimlikler, zaman içerisinde kirilma, düşme, kimlik numarasinin net olarak okunamamasi gibi dezavantajlar taşimaktadir ve bu nedenle de ihtiyaca tam olarak cevap verememektedir. Ayrica bu sistemlerde ayni numaranin birden fazla hayvana verilebilme riski söz konusudur. Bunun yaninda internet üzerinden evcil hayvana yapilan tüm uygulamalari(aşilar, operasyonlar, evcil hayvana ait özel bilgiler ile gelecekte yapilmasi gereken aşi ve kontroller vs) diGer uygulama noktalarinin ve evcil hayvanin sahibinin görmesi mümkün olabilecektir.

Sisteme kayit olan evcil hayvan sahibinin haberleşme ve iletişim bilgileri, güvenlik nedeniyle sistemde yer almamaktadir. Sadece evcil hayvana ait olan ve diGer uygulama merkezlerinin izlemesinde sakinca görülmeyen bilgiler  yer almaktadir.

Son zamanlarda yaygin olarak kullanilmaya başlanan Özel Hayvan SaGlik Sigortasi kapsaminda; sigorta şirketleri, mikroçip uygulamasini zorunlu tutmakta ve mikroçipi olmayan hayvani sigortalamamaktadir.  Bu sistem sayesinde birçok hatali işlemlerin de önüne geçilmiş olunmaktadir.

 

 

SARK KEMiKAL SAGLIK MALZEMELERi SAN.VE TiC. LTD.STi.
DOGU SANAYi SiTESi 1.BLOK NO.20 YENiBOSNA / iSTANBUL * TEL: 0212  652 27 27 FAKS: 0212  652 33 00